Členská schůze KCHK Nemošice 1.2.2014

Zpráva o chovu kníračů ve VČ pobočce za rok 2013

Dobrý den,

vítám Vás zde na schůzi, na které bych Vás ráda seznámila s vývojem chovu malých,  střední a velkých kníračů v naší Východočeské pobočce a to za loňský rok 2013.

Nejprve krytí a narozená štěňata

V loňském roce bylo celkem nakryto 8 fen,  2 feny byly nakryty koncem roku 2012, štěňatka se narodila v roce 2013. Hodnotit budu tedy 10  krytí – všechny velikostní ráz malý  a to 2 fenky malý černý, 6 x malý černostříbřitý z toho 2 nezabřezly a  2 fenky malý pepř a sůl. To znamená, že bylo v naší pobočce úspěšně odchováno 8 vrhů s celkovým počtem 28-ti zapsaných štěňat v plemenné knize a to 12 psů a 16 fen, 2 pejsci  a 1 fenka uhynuli krátce po narození.

Oproti loňskému roku, kdy se odchovalo v naší pobočce  6 vrhů s celkovým počtem  17 zapsaných štěňat v plemenné knize, je to  o 2 vrhy více a o 11 zapsaný štěňat více.

Na provedených kontrolách v loňském roce jsem zjistila následující,  odchováno bylo 8  vrhů  s celkovým počtem zapsaných 28 štěňat - zjištění   1 x bílá náprsenka 3x5 cm nestandard, 2x malá kylka, 2x nesestouplé 1 varlátko, 1x nesestouplá obě varlátka, 3 štěňata po narození paspárky – odstraněny třetí den po narození,  3x úhyn krátce po porodu – slabá neživotaschopná štěňata . U 25-ti štěňat byl ponechán přirozeně nesený ocásek,  u 3 štěňat byl ocásek okupírován.  Všechna štěňátka byla odchovaná v bytě  s výběhem ven ve výborných podmínkách, výborně socializovaná, povaha nebojácná, všechna byla očipována.

Teď k informaci k bonitaci, ta se konala 4. května 2013 ve Dvoře Králové nad Labem, posuzovala paní rozhodčí Andrea Zaoralová.

Bonitace se zúčastnilo celkem 6 jedinců – 2 psi a 4 feny a to  4 malí černí, 1 malý pepř a sůl a 1 střední pepř a sůl. K výškám předvedeným psům – zadán byl 1x  kód 4,  4 x kód 5 a 1 x kód 7.  4 jedinci obdrželi čistý bonitační kód. Všichni bonitovaní jedince byli zařazeni do chovu. Další zjištění v přehledu, který zde  posílám.

Chtěla bych opět připomenout, pro všechny majitele malých kníračů, kteří uvažují o krytí, že je potřeba k vystavení krycího listu mít platné oční vyšetření jak u psa, tak i u feny. Proto prosím o zaslání kopie. Oční vyšetření provádí pan Beránek – tel: 466 262 914 nebo mobil  603 272 796  a je platné na 2 roky.

Dále připomínám, že od  dubna 2012 má možnost chovatel si vybrat, zda nechá celý svůj odchovaný vrh otetovat či  očipovat. V případě tetování posílá chovatel Žádost  pro určení tetovací značky, v případě čipování  je to Hlášení vrhu. Oba formuláře se odesílají do 3 týdnů po narození štěňat na Český kynologický svaz, U Pergamenky 3, 170 00 Praha 7 nebo je možné odeslat e-mailem na  veronika.pecharova@kynologie.cz. V elektronické podobě najdete oba formuláře na stránkách www.kchk.cz nebo Vám je pošlu po narození štěníků v papírové či elektronické podobě. Ať už se rozhodnete, že necháte celý svůj vrh buď očipovat či otetovat, je nutné v obou případech vyplnit Tetovací kontrolní pásek – vzory posílám.

Dále je změna u štěníků, kteří budou prodáni do zahraničí – nutnost vystavit export PP na základě nového formuláře, který si vyplňuje chovatel sám a buď se přiloží k přihlášce vrhu, nebo si je odešle sám na plemennou knihu  - vzor také posílám.

To je vše a děkuju za pozornost a přeju mnoho kynologických a osobních  úspěchů v letošním roce.