Zpráva o chovu kníračů ve VČ pobočce za rok 2012

Dobrý den,

 

Vítám Vás zde na schůzi, na které bych Vás ráda seznámila s vývojem chovu malých,  střední a velkých kníračů v naší Východočeské pobočce a to za loňský rok 2012.

Nejprve krytí a narozená štěňata

V loňském roce bylo celkem nakryto 11 fen z toho 2 feny byly nakryty koncem roku 2012 – vrhy se narodily v lednu tohoto roku – bude hodnoceno v příští zprávě. Hodnotit budu tedy 9 krytí a to 2 fenky malý černý, 2 fenky malý černostříbřitý z toho 1 nezabřezla, 3 fenky malý PS, 1 fenka malá bílá, ta nezabřezla a 1 střední černá, která také nezabřezla.  To znamená, že bylo v naší pobočce úspěšně odchováno 6 vrhů s celkovým počtem 17-ti zapsaných štěňat v plemenné knize a to 11 psů a 6 fen, 2 pejsci uhynuli krátce po narození a 1 fenka byla utracena ve 3 týdnech po diagnostikování vady jícnu.

Oproti loňskému roku, kdy se odchovaly v naší pobočce 4 vrhy s celkovým počtem 21 zapsaných štěňat v plemenné knize, je to sice o 2 vrhy více, ale zapsáno bylo méně štěňat.

Na provedených kontrolách v loňském roce jsem zjistila následující,  odchováno bylo 6  vrhů  z celkovým počtem zapsaných 17 štěňat - zjištění  – 1x porod císařem, 1 x bílá náprsenka v rámci standardu, u jednoho štěněte v době kontroly nebyly neprořezány spodní špičáky, 1 x 5 řezáků nahoře, 1 euthanasie ve 3 týdnech , 2x úhyn krátce po porodu – slabá neživotaschopná štěňata . U 15-ti štěňat byl ponechán přirozeně nesený ocásek,  u 2 štěňat byl ocásek okupírován.  Všechna štěňátka byla odchovaná v bytě  s výběhem ven ve výborných podmínkách, výborně socializovaná, povaha nebojácná.

Teď k informaci k bonitaci, ta se konala 5. května 2012 ve Dvoře Králové nad Labem, posuzovala paní rozhodčí Danuše Kotalová.

Bonitace se zúčastnilo celkem 12 jedinců – 2 psi a 10 fen a to 3 malí černostříbřití, 3 malí černí, 1 malý pepř a sůl, 4 střední černí a 1 střední pepř a sůl. K výškám předvedeným psům – zádáno bylo 3 x kód 4, 8 x kód 5 a 1 x kód 7. Byly zjištěny chybějící zuby u malého rázu v rámci standardu a to 1x M3 a 1x P1.  5 jedinců obdrželo čistý bonitační kód. Všichni bonitovaní jedince byli zařazeni do chovu. Další zjištění v přehledu, který zde  posílám.

Chtěla bych opět připomenout, pro všechny majitele malých kníračů, kteří uvažují o krytí, že je potřeba k vystavení krycího listu mít platné oční vyšetření jak u psa, tak i u feny. Proto prosím o zaslání kopie. Oční vyšetření provádí pan Beránek – tel: 466 262 914 nebo mobil  603 272 796  a je platné na 2 roky.

 

Dále připomínám, že od loňského dobna má možnost chovatel si vybrat, zda nechá celý svůj odchovaný vrh otetovat či  očipovat. V případě tetování posílá chovatel Žádost  pro určení tetovací značky, v případě čipování  je to Hlášení vrhu. Oba formuláře se odesílají do 3 týdnů po narození štěňat na Český kynologický svaz, U Pergamenky 3, 170 00 Praha 7 nebo je možné odeslat e-mailem na  veronika.pecharova@kynologie.cz. V elektronické podobě najdete oba formuláře na stránkách www.kchk.cz nebo Vám je pošlu po narození štěníků v papírové či elektronické podobě. Ať už se rozhodnete, že necháte celý svůj vrh buď očipovat či otetovat, je nutné v obou případech vyplnit Tetovací kontrolní pásek – vzory posílám.

To je vše a děkuju za pozornost a přeju mnoho kynologických a osobních  úspěchů v letošním roce.